Jak spočítat spotřebu energie na ohřev vody v rodinném domě

Jaká je roční spotřeba energie na ohřev vody?

 

Zdá se, že možnost ušetřit na ohřevu vody ve Vaší domácnosti Vás zajímá. Měli by jste tedy mít představu o současné spotřebě energie na ohřev vody. Jedině tak zjistíte možnou úsporu.

 

Důvod k instalaci termodynamického solárního systému, je snížit náklady na ohřev vody, chránit životní prostředí, zbavit se závislosti na dodavatelích.

 

 

Většina domácností dostává fakturu za energie, málokdo z ní ale má představu o vlastních nákladech na teplou vodu. Dokážete tyto Vaše náklady na ohřev TUV alespoň odhadnout? Často lidé tyto náklady podceňují. Jestli je Váš odhad roční spotřeby energie a finančních nákladů správný se dá jednoduše zjistit. Schválně, dejte teď  Váš odhad na papír. Nebojte se do odhadu zapojit celou rodinu.


Jak spočítáte spotřebu energie na ohřev vody?

 

spotřeba energieTakový výpočet není jednoduchý. Závisí na teplotě vody na výstupu i na vstupu. Záleží na množství vody kterou spotřebujete a také na ztrátách v systému. Ne všechna teplá voda doteče do kohoutku, část vychladne ještě v potrubí.

Vzoreček pro výpočet denní spotřeby energie na ohřev vody

            vzorec - obrázek

 

Takto spočítáte roční spotřebu energie na ohřev vody

 

 


Nechce se Vám to počítat? 

Tomu se ani nedivím. Mnohem jednodušší je uvedené hodnoty zadat do kalkulačky a výsledek získáte okamžitě. 
Takovou pěknou kalkulačku, která zahrnuje i ztráty, naleznete na TZB - info

Potřeba tepla pro vytápění a ohřev teplé vody
(http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/47-potreba-tepla-pro-vytapeni-a-ohrev-teple-vody)

 

VIDEO NÁVOD ZDE


Takhle to je nejen pro Vás už mnohem jednodušší a mnohem rychlejší.


A jak dopadl Váš odhad? Byli jste s ním pod nebo nad? 


Jestli jste se netrefili, nevadí. Zeptejte se známých a uvidíte jestli jejich odhad není náhodou ještě horší.

 

Tím, že si sami provedete daný výpočet získáte objektivní přehled na který nemám já, ani nikdo jiný vliv. Doporučuji výsledky si poznamenat. Až vyberete termodynamickou jednotku, dozvíte se kolik z toho ušetříte a kolik bude zbylá spotřeba.


Zjistíte také, kolik energie v podobě tepla vám z výkonu jednotky případně bude k dispozici, pokud máte v úmyslu přitápět. 


 

 

 

Umístění EnergyPanelu na fasádu

začlenění EnergyPanelu

Lepší je spotřebu měřit

podružný vodoměr s čidlem

Výpočty jsou pořád jen teorie. Není lepší si spotřebu změřit a mít ji neustále v počítači?

Zjistit více >>

Jak nejlevněji ohřívat vodu v bojleru

Je dobře, že lidé jako Vy, hledají způsob jak snížit náklady na ohřev vody a vytápění. Cílem tohoto článku je ukázat jak se orientovat v dané problematice porovnáním tří variant. Porovnám zde termický, termodynamický a fotovoltaický způsob získávání energie pro ohřev vody. Pomocí kalkulačky na výpočet spotřeby tepla na ohřev vody a kalkulačky pro zjednodušenou bilanci solárních kolektorů jsem se pokusil dopočítat jiný způsob jak získat stejné úspory jaké umožňuje termodynamický solární systém. Uvedená data si můžete podle vlastní potřeby modifikovat, konečný výsledek se ale o mnoho lišit nebude. 

Celý příspěvek


Novější, přesnější, ale složitější výpočet 

Porovnání nákladů na vytápění 

Řešte úspory komplexně, získáte víc a levněji

komplexní řešení úspor

graf spotřeby a zisků

Na poskytování dotací Zelená úsporám se bohužel nic nezměnilo – na EnergyPanel nejsou. Co se bohužel změnilo je přístup některých instalačních firem. Dříve při schvalování dotace úředníci kontrolovali mimo jiné to, zda deklarovaný výkon odpovídá nějakým obecně stanoveným parametrům. Dnes se ale setkáváme s tím, že firmy zneužívají neznalost svých zákazníků a jimi deklarované výkony zdaleka nemohou být ani reálné.
 

Proto jsme se rozhodli vám ukázat jak si můžete sami výkon solární soustavy podle dříve stanovených parametrů sami porovnat a posoudit tak serióznost případných dodavatelů. K tomuto účelu využijte on-line kalkulačku,

Celý článek