Blog - nejenom pro známé
Blog
ThermBoil FX – laicky co tedy umí?

ThermBoil FX – laicky co tedy umí?

02 10 2016

Máte již solární panely?

Možná jste již majiteli klasických deskových solárních panelů. Za hezkého počasí jsou fajn, vodu dokážou ohřát skoro zadarmo. Jenže jsou také dny, kdy to s tím ohřevem není tak jednoznačné a vy si říkáte, zda jste neudělali chybu a nebyl by jiný typ panelů třeba lepší. Vždyť už vám chybí jen málo k tomu, aby se voda na požadovanou teplotu dohřála. Pak ale přijde i pár dnů deštivých a to je vám skoro líto investice do celého solárního systému. Naštvaný jdete zatopit, nebo protože je léto, ohřejete vodu jednoduše tou drahou elektřinou a na investici do panelů se snažíte raději zapomenout. Ještě že se o toto většinou postará automatika sama, a vy ani o tom nevíte.

ThermBoil FX

Asi si říkáte, že to tak je a nedá se s tím nic moc dělat. Není to ovšem pravda pro ty, kteří zvolí místo klasického bojleru jednotku ThermBoil FX. Instalací nejenže ušetří na nerezovém bojleru, čerpadle a automatické regulaci – vše jednotka obsahuje, ale také menším počtu panelů. Potom dokáže systém ohřívat úsporně vodu dokonce nejen při slunečném počasí. Zdá se vám to možná nereálné, vysvětlení je přitom celkem jednoduché. Stačí z teplonosné látky, kterou obsahuje solární okruh na výstupu ze solárního výměníku a vrací se do slunečních kolektorů odebrat pomocí termodynamické jednotky, kterou ThermBoil FX obsahuje, co nejvíce zbylého tepla a ochladit ji. Teplo které se odebere, se samozřejmě použije k ohřevu vody v bojleru – až na 55°C. To sice stojí nějakou energii, v průměru to je ale jen čtvrtina proti klasickému ohřevu elektřinou, takže docela slušná úspora. Ostatní je energie obnovitelná – čistá a bez emisí. Nezapomínejte na to, že teplo z panelů již bylo do vody v bojleru předáno pomocí klasického trubkového výměníku v bojleru, voda je předehřátá  a toto teplo odebrané termodynamickou jednotkou by se jinak vracelo bez užitku zpět do solárních kolektorů, ThermBoil FX jej využívá navíc. Zároveň platí, že čím je rozdíl mezi teplotami v solárním okruhu a v okolním prostředí větší, tím je větší i tepelná ztráta, v našem případě to ale je naopak.

Není to náhodou podvod?

Ještě vám není jasné, jak mohou solární panely získávat teplo třeba v noci? Po přečtení předešlého odstavce si dovedete asi představit ochlazení teplonosné látky, otázkou je o kolik a co to udělá. Může být teplota nižší než bod mrazu? Proč ne, v solárním okruhu stejně máme nemrznoucí směs. Jediným limitem je výkon termodynamické jednotky. V podstatě kolik tepla dokážeme ještě odebrat, tolik jej na výstupu můžeme do vody dodat, v našem případě je možné ochlazení až na cca -15°C. Co se tedy bude například dít v noci. Teplonosná látka vracející se do panelu bude mít -5°C a okolí panelu, teplota vzduchu bude například 18°C? Souhlasíte se mnou, že se díky velké předávací ploše bude obsah kolektorů od okolí ohřívat?

Jak vidíte využití i běžných deskových panelů se díky jednotce ThermBoil FX prodlouží. Omezením a slabým místem je jen nízká venkovní teplota v zimních měsících. Tehdy se chladivo v okruhu termodynamické jednotky dohřívá pomocí vnitřního výměníku - evaporátoru,  kterým prochází vzduch z okolí jednotky. Zpravidla se tak využívá jinak nevyužitelné teplo ve strojovně vzniklé ztrátami technologie a potrubí – to je další klad uvedených jednotek. Takto je již možné používat levný ohřev nejen za slunečných dnů, je to jen asi 1500 hodin za celý rok, ale celoročně.

Modelová situace, ohřev vody pro 6 lidí – 2 panely TS300, 1 jednotka ThermBoil FX

 

porovnání výkonu(graf lze zvětšit)

Výkon jednotky ThermBoil FX

Jaký bude tedy denní výkon deskových solárních panelů a jednotky ThermBoil FX ?  Zjednodušeně to je součet výkonu solárních panelů a termodynamické jednotky vynásobený počtem hodin provozu. Zatímco solární panely hřejí v průměru maximálně 12 hodin za den, jednotka může fungovat až 24 hodin (teoreticky).  Výkon solárních panelů by vám měl sdělit ten, kdo panely dodává, samotné jednotky dávají  výkon 1500 – 2500 W u 200 a 300 litrového provedení, 2000 – 3700 W u většího 500 litrového modelu. Za den je to tedy již poměrně značný výkon který na druhou stranu nemá význam instalovat tam, kde výkon nemá využití. Levněji tam vyjde klasická řada ThermBoil E, E+I, I. Ročně lze takto i při menším počtu kolektorů pokrýt cca 90% spotřeby energie na ohřev. Na druhou stranu je možností na zvýšení výkonu také tam, kde je již větší solární systém nainstalován, napojení jednotky na solární okruh zpravidla není problém. Ti, kdo již instalovali kolektory vakuové, mají ale smůlu. Jejich tepelná izolace nedovoluje prostup tepla do teplonosné látky, proto se k instalaci s jednotkou ThermBoil FX nehodí.

Porovnání výkonu s jinými možnostmi

Troufám si tvrdit, že dnes již rozšířený ohřev solárními panely nikdy nenahradí 87% potřebné energie na ohřev vody jako v uvedeném příkladu. Když slunce nesvítí, nemůže prostě vodu ohřát. Někde jsem četl, že například v Liberci v listopadu je průměrná doba slunečného svitu jen asi 48 hodin. Těžko lze tedy očekávat ohřev vody po celý měsíc, byť by panelů bylo sebevíc. Pokud by se někomu takový výkon v našich podmínkách vůbec podařil, byl by systém velice nákladný, pro zajímavost v našem modelu by se muselo instalovat cca 25 panelů, což je nesmysl technicky i finančně.

Vodu také stále častěji ohřívají tepelná čerpadla. Ta sice mohou dosáhnout pokrytí celé spotřeby, ovšem jejich celoroční spotřeba energie bude vyšší. Odmyslete si v uvedeném grafu žlutou část, kterou ohřívá slunce skoro zadarmo a nahraďte ji výkonem tepelného čerpadla i s jeho spotřebou. Navíc u jednotek ThermBoil FX mají solární panely vliv na vstupní teplotu do termodynamické jednotky – zvyšují ji. Stačí i rozptýlené světlo, které u solárního systému je pro celkový ohřev příliš slabé a teplotu v bojleru neovlivní, tady každý stupeň znamená více získané energie a lepší topný faktor.

ThermBoil FX - porovnání účinnosti

Závěr

To, zda se někdo pro ohřev pomocí solárních panelů a jednotek ThermBoil FX rozhodne je jen na něm, pomohu mu najít argumenty pro a proti, pokud bude mít zájem. Určitě se u větších odběrů o této variantě vyplatí přemýšlet. Také si dovedu představit doplnění jednotek u již nainstalovaných větších systémů, například v domovech sociálních služeb, bytových domech, firmách, hotelích a podobně. Tyto lze provádět i v zimních měsících, instalační firmy tak mohou i toto období využít. A zadavatelé získají další levnou energii, která jim sníží náklady na provoz.

Protože se jedná o revoluční změnu ve využívání deskových solárních panelů, je otázkou které panely a od kterého výrobce budou nejvhodnější. Ani výrobci dosud nemají zkušenost, jak se jejich výrobky budou přesně, v kombinaci s jednotkou ThermBoil FX, chovat. Věřím však, že na tuto novou možnost dokážou pružně zareagovat a budou stejně jako my chtít svým zákazníkům ohřev za každého počasí nabídnout.

Váš expert na využití energii z okolí
Celkem: 0 komentář(ů)
Jestli chcete, pošlu vám další rady, tipy, zajímavosti emailem


Jméno   

Příjmení   

Email   

Kategorie článků

Stáhněte si ebook - nyní zdarma

...

Ověřené zkušenosti

 


Pro známé, E-book

 

 

  Pouze nyní pro Vás zdarma!

 

 

Nechci přijít o peníze

 

 

 

 

Dostupné informace 

Stáhněte si e-book a získáte přístup k videím a informacím, které potřebujete. 

Řeknu vám, jak se vyhnout nepříjemnostem a jak naopak náklady co nejvíce snížit.

 

Pro známé, Video

Už jste si stáhli e-book?