Blog - nejenom pro známé
Blog
Je termický solární systém nejlepší, nebo je to mýtus?

Je termický solární systém nejlepší, nebo je to mýtus?

01 08 2016

Kloníte spíše ke konkurenčnímu solárnímu systému?

Chtěl bych zde vyvrátit jeden celkem častý mýtus o solárních systémech. Lidé považují za vrchol v získávání energie červen, nebo červenec. To by mělo být energie k dispozici nejvíce a hodně lidí očekává, že i úspory budou největší, že za ohřev vody přes celé léto nezaplatí ani 1 korunu, když se nebude brát v úvahu spotřebu oběhového čerpadla, která je minimální. Jenže, to by platilo jen za předpokladu stále slunečného počasí po celý měsíc a to, dáte mi asi za pravdu, v ČR není. V našich podmínkách je normální, že i v červenci, je 7 - 10 dnů deštivo, zamračeno. Jen vzpomeňte, v červnu, to bývá Medard, v květnu Ledoví muži. Podmínky pro ohřev vody sluncem přinejmenším nejsou tak stálé, aby nebylo nutné vodu po celý měsíc nějak dohřívat.

Přehledné tabulky o slunečním svitu jsem nalezl na webu Soukromá meteorologická stanice Hrušová – první tabulka, pravý sloupec – lze rozkliknout.

To znamená, že po 21 - 24 dnů v měsíci máte u solárního systému ohřev vody zcela zadarmo, ale 7 - 10 dnů na ohřev vody spotřebujete, v případě spotřeby 200 l/den, asi 15 kWh/den. Měsíční spotřeba je tedy 105 - 150 kWh. 

V případě použití některé naší, termodynamické jednotky je nutné počítat se spotřebou elektřiny i za těch nejjasnějších dnů, hodinově okolo 400 W, ovšem COP je v tuto dobu velmi vysoké, okolo 5 a doba ohřevu krátká. To znamená, že měsíčně se spotřebuje jen 1/5 celkové spotřeby, jakou by měl elektrický bojler. Celková spotřebaby tedy v našem případě byla 15 x 31 dnů = 465 kWh. Tolik by spotřeboval elektrický bojler za celý měsíc, termodynamická jednotka ale spotřebuje jen jednu pětinu, tedy 93 kWh. Z toho lze odvodit, že pokud bude v měsíci pod mrakem 6 a více dnů, je výhodnější termodynamický systém. A ještě připomínám, že se bavíme o nejlepších měsících, červnu a červenci. U ostatních měsíců lze předpokládat výsledek horší pro solární systém - nižší intenzita slunečního záření, méně slunečných dnů, kratší dny.

Právě skončil červenec a jistě se mnou budete souhlasit, že deštivých dnů bylo více, než 6. EnergyPanel byl i v tomto období výhodnější, protože získal více energie, než běžné solární systémy. A nejen to, pokud máte, nebo budete mít na střeše i FV panely, za slunných dnů s naší jednotkou využijete část výkonu vaší elektrárny. Placená spotřeba jednotky tedy nebude 93 kWh, což jsou 3 kWh za den, ale jenom 21 - 30 kWh. To počítám těch 7 - 10 dnů, kdy je pod mrakem a ani elektřiny nebude nazbyt a budete ji muset pro jednotku kupovat.

Je samozřejmě jenom na vás, pro co se rozhodnete, jenom jsem považoval za důležité vás s těmito čísly a mýty seznámit. Pokud vám moje čísla nesedí, můžete je nahradit vlastními, podle reálné situace. Pravdou je, že tento pohled je zjednodušený, protože i ve dnech, kdy to nevypadá, nějaký zisk být může. To by ale bylo na mnohem delší vysvětlování, ke kterému by bylo zapotřebí znát konkrétní údaje. To už nechám na vás.

Průměrné měsíční doby slunečního svitu ve vybraných lokalitách

Váš expert na využití energii z okolí
Celkem: 0 komentář(ů)
Jestli chcete, pošlu vám další rady, tipy, zajímavosti emailem


Jméno   

Příjmení   

Email   

Kategorie článků

Stáhněte si ebook - nyní zdarma

...

Ověřené zkušenosti

 


Pro známé, E-book

 

 

  Pouze nyní pro Vás zdarma!

 

 

Nechci přijít o peníze

 

 

 

 

Dostupné informace 

Stáhněte si e-book a získáte přístup k videím a informacím, které potřebujete. 

Řeknu vám, jak se vyhnout nepříjemnostem a jak naopak náklady co nejvíce snížit.

 

Pro známé, Video

Už jste si stáhli e-book?